Loto - hra s písmeny

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Loto - hra s písmeny

Fonologie


Loto - hra s písmeny

Loto  hra s písmeny  cvičení, ve kterém dítě přiřazuje hlásku/písmeno k písmenu. Dítě hlásku vidí, slyší a musí se zorientovat v nabídce dalších písmen  tedy správně vybrat a kliknout.

Cvičení slouží k procvičování propojovaní/korespondenci hláska/písmeno. To se může ukázat jako problém na počátku rozvoje čtenářských dovedností. Do budoucna by tyto obtíže mohly být vážnou překážkou v rozvoji čtenářských dovedností. Při volbě většího rozložení se trénuje i orientace na ploše  rychlé vyhledávání.

Pokud dítě hlásku slyší a vidí i písmeno, jedná se o jednodušší variantu, kterou je možno využívat i v předčtenářském období. V tomto případě dítě využívá grafické podoby, která je obohacena o zvuk/hlásku.
Pokud dítě hlásku nevidí, pak přiřazuje zvuk ke správnému písmenu, resp. vybírá z nabídky. To je náročnější varianta cvičení.
Samozřejmě je možno využít možnosti dalšího nastavení: volba velikosti, fontu, předčítání, možnosti rozložení a označování. 

Cvičení by bylo vhodné raději pod kontrolou trenéra. Nicméně program na chybu upozorňuje. Pokud dítě potřebuje jen procvičovat, pak může pracovat samo.